alytus biennial 1  

International festival of experimental art
August 22-28, 2005

 

BEWARE! POLITICS!

 

naujienos

apie

filosofija

dalyviaii

renginiai

en
[lt]

Pirmą kartą Alytuje organizuojamas tokio masto tarptautinis vizualaus meno renginys, planuojantis savaitei Alytų paversti aktualaus meno epicentru Lietuvoje bei pritraukti tarptautinės šio meno gerbėjų bei specialistų auditorijos dėmesį.

Dalyvauti bienalėje pakviesti 25 menininkai iš įvairių pasaulio šalių (iš Austrijos, Didžiosios Britanijos, JAV, Prancūzijos, Nyderlandų, Rusijos, Kazachstano, Rumunijos, Baltarusijos, Meksikos, Japonijos, Izraelio, Čekijos, Lietuvos ir kitų šalių), savo kūryboje naudojančius politinę retoriką, veiksmus, vizualinę išraišką ir siekiančius ne imituoti politiškumą, bet realiai daryti poveikį visuomenei. Pagrindiniai renginiai yra planuojami rugpjūčio 25-28 dienomis. Festivalio erdvė apima visą Alytaus miestą, jo viešąsias erdves. Meno kūrinius bus galima sutikti pačiose netikėčiausiose vietose, juolab, kad mieste netgi nėra vietos, kurioje nuosekliai būtų pristatomas vizualus menas.

Bienalė sieks naujos kokybės lygmenyje pratęsti1993-96 m. Alytuje vykusių kasmetinių socialiai provokacinio, žiniasklaidos ir politinių metodų taikymu pasižymėjusių, eksperimentinio meno renginių „Tiesė.Pjūvis“ tradiciją. Renginio idėjas buvo mėginta tęsti 1998 m. organizuojant projektą „Upė ir komunikacija“, bet dėl nelaimingo atsitikimo šis projektas daugiau išgarsėjo kaip žiniasklaidos manipuliacijų objektas.

Rengėjai kelia šiuos uždavinius:

Sukurti naują profesionalaus meno renginių tradiciją provincijoje, mažinant regiono kultūrinį uždarumą.

Kiekvienam miesteliui – po bienalę!

Šiandienos pasaulyje bienalės/trienalės surengimas tapo kiekvienos valstybės valdžios centralizavimo, sostinės išskirtinumo pabrėžimo simboliu. Alytaus bienalės atvejis būtų bene ambicingiausias šio reiškinio kritikos projektas, įgyvendintas praktiškai kultūrinėje dykvietėje

- Atgaivinti kritinį diskursą Lietuvos šiuolaikiniame mene.

- Eksperimentinio meno sceną-Lietuvai !

Paskutiniojo dešimtmečio praktika vaizduojamajame mene atskleidė nemalonią tendenciją – Lietuvoje beveik visiškai išnyko eksperimentinio, visuomeniško, kritiško konjunktūrai meno scena. - Įtraukti į aktyvų profesionalų meninį gyvenimą naująją menininkų kartą ir padrąsinti juos imtis veiklos ne vien tik sostinėje.

- Siekti plataus tarptautinio rezonanso, iškeliant aktualias tarptautinio meninio diskurso problemas.

- Vykdyti pilnavertę meninę-švietėjišką veiklą regione.

- Politiką – menui!

Pastarieji metai Lietuvoje, o ypač mažame miestelyje politinė įtampa pasiekė absoliutų dominavimą visuomenės gyvenime: žiniasklaida, renginiai, koncertai, šou, netgi humoras turi politinį atspalvį. Faktiškai bet koks viešai atliktas veiksmas yra suvokiamas kaip politinis. Renginio metu meniniais tikslais bus naudojama politinė retorika, veiksmai, vizualinė išraiška, kuri priešingai, nei įprasta, sieks diskredituoti valdžios santykius visuomenėje bei žiniasklaidos mechanizmus. Tai menininkų iššūkis politikams.

 

Organizatoriai:

Menininkų sambūris „Erdvės“, įsikūręs 2002 m., Alytus;

Alytaus dailės mokykla.

kartu su partneriais:

Umelec/Artist International, tarptautinis šiuolaikinio meno ir kultūros žurnalas, Praha, Čekija.

ZCCA – Libušin – tarptautinis mažų miestelių menininkų tinklas;

IAPAO – tarptautinė performanso meno organizatorių asociacija.

(Alytaus bienalė bus viena iš daugelio beveik tuo pat metu rengiamų bienalių (tiksliau sakant antibienalių) visame pasaulyje. IAPAO koordinuoja viso šio reiškinio globalumą;

Kuratorius: Redas Diržys.

Teorijos komisaras: Jonas Valatkevičius.

Veikiantysis direktorius: Loreta Liausaitė.

Ko-ordinatorius: Mantas Kazakevičius

 

 
         
 

kuratorius:
Redas Dirzys,
redas_dirzys@yahoo.com
Turistu str. 2,
62445 Alytus , Lithuania
ph. + 370 682 15771

rėmėjai:
Alytus City Council,
Lithuanian Culture Ministry,
Lithuanian Foundation for Culture and Sports
Austrijos Respublikos ambasada

partneriai:
ZCCA-Libušin,
Umelec International,
FM99,
Dienraštis "Alytaus naujienos".

ko-ordinatoriai:
Loreta Liausaitė,
Mantas Kazakevičius.